Ev Yapımı Nar Reçeli

demetx 09 Ocak 2013

Aldığım narların ekşi çıkmasıyla nasıl tüketebilirim derken kışın en güzel meyvesi olan narın reçelininde güzel olacağını düşünerek nar reçeli yapmaya karar verdim.Nar cennet meyvesiymiş tek bir tanesini bile ziyan etmemeliyiz.İşte tarifimiz ;

Malzemeler

  • 3.5 su bardağı taze sıkılmış nar suyu
  • 1 su bardağı ayıklanmış nar
  • 3.5 su bardağı şeker
  • Yarım limonun suyu

ev yapımı nar reçeli

 

Nar Reçelinin Yapılışı

Öncelikle ufak boy bir tabağıı soğuması için buzluğa koyun reçelin kıvamının olup olmadığını kontrol ederken ihtiyacınız olacak.Bir adet narı kenara ayırıp diğer narların suyunu sıkın.Kenara ayırdığınız narın tanelerini ayıklayın ve bir kasede bekletin.Büyük boy bir tencerede nar suyunu ve şekeri karıştırın ve yaklaşık yarım saat kaynatın.Üzerinde oluşan köpükleri kaşık yardımıyla alın.Ardından altını biraz kısıp, pişirmeye devam edin.Yaklaşık yarım saat sonra ayıklanmış olan 1 su bardağı nar tanelerini de ekleyip pişirmeye devam edin.20 dakika sonra yarım limon suyunu ekleyip 10 dakika daha pişirin (toplam pişirme süresi 1 saattir). Pişirme süresi ocağınızın ateşine göre değişiklik gösterebilir.
Reçelin kıvamının tutup tutmadığını anlamak için buzluğa koyduğunuz tabağın üzerine reçel bitmeye yakın bir kaşık reçeli üzerine damlatın. Çok az bekledikten sonra tabağı eğin. Eğer su gibi akıyorsa pişirmeye devam. Yapışkan bir kıvam alıp akışkanlığını kaybetmeye başladıysa da reçeliniz oldu demektir.
Temiz bir reçel kavanozuna aktarın reçel soğuduktan sonra kapağını kapatıp güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edin.
Afiyet olsun..

nar23 nar2

Not: Narlar biraz ekşi olduğu için ben şekeri biraz fazla tuttum ve 1 limon yerine yarım limon suyu kullandım.
Narları sıkarken de ayıklanmış narları temiz bir tülbentin içine koyup sıktım. Çok kolay oldu ve narenciye sıkacağı ile sıkılan narlarda hafif bir acılık oluyor. Bu şekilde sıkılınca tam nar suyu oluyor.

Soru sorun veya yorum yazın »