Ev Yapımı Mandalina Reçeli

demetx 13 Ocak 2013

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan mandalina’nın sizlere harika bir tat olan evimde her kış yaptığım mandalina reçelinin tarifini paylaşıyorum;

Mandalina

Malzemeler;

  • 1 kg mandalina
  • 1,5 kg toz şeker
  • 750 ml su
  • yarım limon suyu ( ekşi sevenler 1 limon suyu da kullanabilir)

Hazırlanışı;

Mandalinaları hiç soymadan ve dilimlemeden kabukları ile birlikte bir tencereye koyun, üzerini 2 parmak kapatacak kadar su ilave edin ve kaynamaya bırakın.

Kaynama noktasına gelen mandalinaların suyunu dökün. Ve mandalinaları tekrar tencereye alarak aynı işlemi bir kez daha tekrar edin. Mandalinaları suda iki kez kaynatmamızın sebebi kabuklarındaki acımtırak tadın kaybolması içindir.

Mandalinaları soğuk sudan geçirerek bir kesme tahtasının üzerinde yine kabuklarıyla birlikte istediğiniz boyutlarda enlemesine dilimleyin, çekirdekleri varsa temizleyin ve mandalinaları daha sonra kullanılmak üzere bir yere ayırın.

Bir tencereye 1,5 kg toz şeker ve 750 ml su koyarak orta derecedeki ateşte karıştırın ve şekerin su içinde erimesini sağlayın. Ve 10 dakika kadar kaynatarak koyu bir şurup kıvamına getirin.

Koyu bir kıvama gelen şuruba dilimlediğiniz mandalinaları ekleyin. Mandalinalar da kendi sularını bırakacaklarından şurup önce sulanıp daha sonra kıvama gelecektir. Bunun için belli aralıklarla kontrol etmek şartıyla kendi halinde kaynamaya bırakın.

Reçelin kıvama geldiğini anlamak için: Koyulaşmaya başlamış olan reçelden bir kaşık ucu ile alarak bir tabağa sıra ile birkaç damla damlattığınızda son damla su gibi akmadan toplu bir halde duruyorsa reçel kıvamındadır.

Kıvama gelen reçelin içine yarım limon suyunu da ekleyerek reçeli bir kez daha kaynatın ve ateşten alın.
Üzerindeki köpükleri bir kepçe yardımıyla temizledikten sonra soğumaya bırakın.
Soğuyan reçeli cam kavanozlara koyarak oda sıcaklığında saklayın.AFİYET OLSUN..

Not;Reçel biraz kıvamlı olduğundan buzdolabında çok katılaşabiliyor.

mandalina

Soru sorun veya yorum yazın »